Forum pentru pitici, mamici si tatici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
*** Acest forum a fost mutat la adresa www.piticulvesel.ro/phpBB3/index.php Va multumim pentru intelegere ***

 

 Despre diversificare

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
cotuca

cotuca


Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 46
Localizare : constanta

Despre diversificare Empty
MesajSubiect: Despre diversificare   Despre diversificare EmptyMier Mai 06, 2009 4:25 pm

Pentru bebelus cel mai important aliment este laptele de mamã! Acesta ii asigurã toþi factorii nutritivi si anticorpii care il protejeazã fata de infecþii ! Alaptarea stabileºte o comunicare afectiva între mamã si copil unicã!

Reguli de bazã in diversificarea alimentatiei sugarului:

• Copilul trebuie sã fie sãnatos
• Alimentul ales se introduce in cantitati mici crescute progresiv, panã la completa înlocuire a unei mese de lapte in decurs de 3-4 zile.
• Sucul de fructe nu înlocuieºte o masã de lapte.
• Alimentul nou va fi administrat cu linguriþa.
• Nu se introduce simultan douã alimente noi.
• Cand copilaºul refuza alimentul nou, se renunta temporar la administrarea lui.
• Daca apar semne de intoleranta la alimentul nou (diaree, varsaturi), acel aliment va fi suprimat si veti consulta medicul pediatru.

Alimentatia sugarului de 5-6 luni

Atunci cand copilasul este alimentat natural, laptele de mama ii asigura o hrana completa pana in luna a sasea, neavand nevoie de alt aliment, nici macar de apa.

Daca micutul dvs. Are varsta de 5-6 luni, cantareste mai mult de 5 kg, isi sustine bine capul si a ainceput san u se mai sature doar cu lapte, este necesar sa incepeti diversificarea alimentaiei cu acordul medicului pediatru sau de familie. Diversificarea alimentatiei asigura un plus de elemente nutritive necesare cresterii si dezvoltarii normale a copilului si se va face respectand regulile de baza prezentate!

Alimente recomandate sugarului de 5-6 luni

Sucuri fructe (mere, morcovi) incepand cu caeva picaturi crescand progresiv la 30 ml/zi.
Piureuri de fructe (mere crude sau coapte, piersici). Capsunile, fragii, kiwi, bananele, zmeura se dau dupa varsta de 1 an, fiind alergizante.
Legume (morcovi, patrunjel, telina, cartofi, dovlecei, ardei, fasole verde) la inceput sub forma de supa strecurata, si ulterior sub forma de piure imbogatit cu unt si lapte.
Fainoase fara gluten (orez, porumb) folosite pentru a imbogatii o masa de lapte, supa (1-3%), piureul de legume sau fructe.

Pana la varsta de 8 luni carnea de pui si vita se fierb separat de restul alimenteleor!
Sus In jos
turcalexandra

turcalexandra


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 04/05/2009

Despre diversificare Empty
MesajSubiect: pe la ce varsta ati inceput diversificarea?   Despre diversificare EmptyVin Mai 08, 2009 4:07 am

eu am inceput teoretic pe la 6 luni...insa efectiv cred ca abia pe la 9 luni. E adevarat ca am alaptat-o pe fetita mea pana la 1 an si 3 luni. Abia dupa ce am intarcat-o pot spune ca a inceput sa manance cu adevarat bine mancare solida.
Sus In jos
cotuca

cotuca


Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 46
Localizare : constanta

Despre diversificare Empty
MesajSubiect: Re: Despre diversificare   Despre diversificare EmptyDum Mai 10, 2009 2:42 am

eu la ambii copii am inceput diversificarea la 4 luni jumate, la sfatul medicului pediatru.
pe fetita am alaptat-o pana la 8 luni, iar pe baietel pana la 10 luni.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre diversificare Empty
MesajSubiect: Re: Despre diversificare   Despre diversificare Empty

Sus In jos
 
Despre diversificare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum pentru pitici, mamici si tatici :: PITICUL IN PRIMELE LUNI DE VIATA :: ALIMENTATIA PITICULUI :: DIVERSIFICAREA ALIMENTATIEI-
Mergi direct la: